Logopedia 14.05.2020

Dzień dobry,
W tym tygodniu proponuję ćwiczenia słuchowe oraz stworzenie zabawki oddechowej.
1. Dla starszych dzieci zabawa “Jaka to melodia?”
Drukujemy i wycinamy kwadraty z tytułami piosenek (można dopisać swoje według uznania).
Losujemy jeden z wyciętych kartoników (nikomu nie pokazujemy). Zaczynamy nucić. Zadaniem drugiej osoby jest odgadnięcie jaka to piosenka.
Dla młodszych dzieci zabawa “Co słyszę?”
Posłuchaj i spróbuj rozpoznać odgłosy natury, zwierząt, ludzi oraz maszyn.
Strona do wykorzystania w zabawie: www.odgłosy.pl
2. Sowa- zabawka oddechowa
Do stworzenia wydającej odgłosy sowy potrzebne Ci będą: dwie rolki po papierze toaletowym, nożyczki, plastikowa słomka, taśma samoprzylepna, marker, zszywacz biurowy.
Instrukcja:
1. Z jednej rolki po papierze toaletowym odcinamy 1/3 części – z odciętego fragmentu wycinamy podwójny element na dziób oraz dwa trójkąty na uszy.
2. Dziób oraz uszy mocujemy przy pomocy zszywacza, oczy rysujemy czarnym markerem.
3. W drugiej rolce wycinamy kwadratowy otwór.
4. Słomkę spłaszczamy przy pomocy nożyczek.
5. Spłaszczoną słomkę przyklejamy tuż przy kwadratowym otworze. Słomka musi być spłaszczona ale jednocześnie mieć niewielką szparkę, którą będzie wpadało powietrze.
6. Zszywaczem łączymy głowę z tułowiem sowy .
7. Gotowa sowa!
Aby uzyskać dźwięk pohukiwania sowy należy dokładnie zasłonić obiema rękami boki rolki toaletowej a następnie dmuchać w słomkę.
Poniżej filmik, na którym zademonstrowany jest dźwięk wydawany przez sowę: