Palmy wielkanocne

Święta Wielkanocne są nośnikiem wielu wartości religijnych, moralnych, a także patriotycznych. Poprzez swoją obrzędowość i kolorystykę mają również wpływ na rozwój poczucia estetyki. Dlatego tak ważnym w procesie rozwoju jednostki jest proces przybliżania dzieciom zwyczajów wielkanocnych, a osobami wiodącymi i kierującymi są dorośli – rodzice i wychowawcy.

Na wielkanocnym stole kolor się miesza z kolorem.

Śmieją się z każdej strony owsa wstążeczki zielone,

bazie srebrne, jak deszczyk…I co jeszcze?

Przy obrusie biała falbanka, złoty dzwonek baranka,

i tysiąc różnych kolorów na świątecznych pisankach.

Wielkanoc to święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które spędzamy w gronie rodzinnym uczestnicząc w nabożeństwach oraz skrupulatnie przygotowując wiele wyśmienitych potraw wielkanocnych.

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. W Polsce bardzo pielęgnuje się obyczaje i tradycje wielkanocne, których jest bardzo wiele.
Okres przedświąteczny kojarzy nam się zawsze z wielkimi porządkami w domu. Mycie okien, trzepanie dywanów to typowe czynności, które wykonuje się przed Wielkanocą. Jednak świąteczne porządki mają także charakter symboliczny, gdyż wymiatając brud wymiatamy tym samym wszelkie zło i pozostałości zimy według tradycji wielkanocnej.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z wierzby, która zgodnie z tradycją jest symbolem nieśmiertelności duszy. Obecnie wielkanocne palemki ozdabiane są suszonymi kwiatami, ziołami czy piórkami różnych kolorów. Święcenie palmy wielkanocnej to piękna tradycja, według której palmy chronią domowników przed nieszczęściem. Nasze dzieci  palmy wykonane w przedszkolu zabrały ze sobą, by je poświęcić w Niedzielę Palmową.
Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem.

Wielkanocne  koszyczki wykonane w przedszkolu będą czekały na “zajączka” – to kolejny zwyczaj,  bardzo lubiany przez dzieci, bo wielkanocny zajączek do koszyczka wkłada słodycze.

Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe,

a świąteczne dni są bardziej radosne.