Ankieta dotycząca żywienia dzieci w przedszkolu

Szanowni Rodzice!

W celu optymalnej współpracy przedszkola z rodzicami i zapewnienia jak najlepszych warunków pobytu dziecka w przedszkolu prosimy o konsultacje dotyczące przedszkolnego menu.

W naszym przedszkolu żywienie dzieci organizowane jest na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz.U. 2016 poz. 1154)

Link:

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160001154/O/D20161154.pdf

Prawidłowość realizacji zaleceń kontrolowana jest na bieżąco przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Chełmnie.

W przedszkolu wdrożony jest system HACCP – System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli; jest to zespół wzajemnie powiązanych ze sobą procedur, realizujących jako całość system zarządzania bezpieczeństwem żywności.

Dostawy produktów spożywczych zapewniane są przez:

– obiady – Catering „Obiadek” E. Bajerska, Biskupice

– produkty mleczne – Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, Wysokie Mazowieckie

– pieczywo – Piekarnia „Polkorn”, Ciechocinek

– owoce i warzywa – PHU D. Kawalec, ul. Lipowa, Unisław

– wędliny – PHU „Krzyś”, ul. Lipowa, Unisław

– pozostałe produkty spożywcze, woda – Hurtownia ADAST, Chełmno

W przedszkolu podawane są codziennie 4 posiłki. Dzieci bez ograniczeń mają dostęp do niegazowanej wody mineralnej.

Stosujemy się do wymogów zawartych w rozporządzeniu – posiłki są minimalnie solone, nie używamy Vegety, kostek rosołowych, zup i sosów w proszku, nutelli. Dżemy i powidła są niskosłodzone. Do każdego posiłku podawane są warzywa i owoce. Przedszkole ma obowiązek zapewnienia przynajmniej 3 porcji mleka dziennie – dzieci otrzymują prawie codziennie zupę mleczną, kaszkę mannę, ryż na mleku, budyń, ser, twarożek, jogurty, maślankę i kefir.

Niektóre potrawy i napoje przygotowywane w przedszkolu są słodzone w ilościach minimalnych ok. 100 g na 5 – 6 litrów kawy, kakao, herbaty lub kompotu (zgodnie z Rozporządzeniem i za zgodą SANEPID-u). Kompoty sporządzane są z owoców świeżych (w sezonie) i mrożonych (poza sezonem).

Pozwalamy na świętowanie urodzin przez dzieci i częstowanie cukierkami z tej okazji.

Podawane dzieciom w przedszkolu menu jest kompromisem pomiędzy oczekiwaniami rodziców, a upodobaniami żywieniowymi dzieci.

Dzieci w większości (ok. 80 – 90 %) odmawiają jedzenia ciemnego pieczywa, surówek, surowych warzyw, niektórych owoców. Podawano w przedszkolu potrawy, które w całości były wyrzucane – taki los spotkał surówkę z marchewki i jabłka na podwieczorek (wielokrotnie ponawiane próby podawania), surówki warzywne z sosem winegret, kaszę jaglaną na mleku, budyń z kaszy jaglanej, sałatkę z kaszą jaglaną. Gdy mamy taką sytuację (czyli głodne dzieci i wyrzucone jedzenie) – ulegamy nawykom żywieniowym dzieci i podajemy produkty akceptowane przez większość przedszkolaków.

Gdybyśmy mieli podawać tylko to, co dzieci lubią – jadłospis musielibyśmy ograniczyć do rosołu, kotletów i naleśników.

Zaznaczam, że w naszym przedszkolu dzieci nigdy i w żaden sposób nie są zmuszane do jedzenia – stosujemy jedynie zachętę i dobry przykład.

Za sukces przedszkola uważamy spożywanie bez protestów przez większość dzieci:

– owsianki

– jogurtu naturalnego

– twarożku

Obcując na co dzień z dziećmi wiemy, że w domach powszechnie spożywają słodycze, batoniki, chipsy, potrawy typu fast food, piją słodkie napoje. W okresie letnim popularne są wyprawy na lody do pobliskiej lodziarni. Częste są sytuacje, gdy dziecko rano przychodzi z batonikiem w rączce.

Przedszkole zdaje sobie sprawę ze swojej ważnej roli w kształtowaniu właściwych postaw i nawyków żywieniowych, jednakże całkowite wyeliminowanie z diety dzieci szkodliwych produktów (soli, cukru, białego pieczywa) wymaga długofalowych działań, które swój początek muszą mieć w domu rodzinnym oraz kontynuację w postaci współpracy domu i przedszkola.

Mając na uwadze zdrowie dzieci i ich dobre samopoczucie w przedszkolu wynikające z właściwego żywienia prosimy Rodziców o współpracę – przedstawienie swoich uwag dotyczących jadłospisu i propozycji jego modyfikacji. Może Państwa dzieci lubią i jadają coś, czego w przedszkolu nie podajemy. Może moglibyśmy coś zmienić, ulepszyć.

Zmiany jakościowe i ilościowe menu przedszkolnego będą się wiązały najprawdopodobniej ze zwiększeniem stawki żywieniowej. Aktualnie stawka ta ustalona jest na poziomie 7,00 zł dziennie i z powodu inflacji i wzrostu cen żywności (którą wszyscy odczuwamy na co dzień) jest już niewystarczająca.

Przesyłam Państwu ankietę, dotyczącą żywienia dzieci w przedszkolu i zachęcam do wyrażenia swojej opinii.

Ankieta jest anonimowa.

                                                                                         Z poważaniem

                                                                                   Dyrektor Przedszkola

                                                                                       Elżbieta Krause

Ankieta

dotycząca przedszkolnego jadłospisu

Czy są potrawy lub produkty, których Państwa dziecko nie je i dlaczego?
Jakie są Państwa sugestie dotyczące żywienia Waszego dziecka w przedszkolu?
Czy dziecko je śniadanie w domu przed wyjściem do przedszkola?
Proszę wymienić trzy zestawy śniadaniowe, które dziecko je najchętniej
Co pije Wasze dziecko najchętniej do posiłków?
Proszę wymienić trzy zupy, które dziecko je najchętniej:
Proszę wymienić dwie zupy, które dziecko je, ale mniej chętnie:
Proszę wymienić trzy dania mięsne obiadowe, które chętnie je dziecko
W jakiej postaci Wasze dziecko je ryby ?
Jakie dania obiadowe dziecko je najchętniej (proszę podać trzy dania)?
Jakie warzywa gotowane,jako dodatek do obiadu, podajecie Państwo dziecku?
Czy podajecie Państwo dziecku kapustę kiszoną, ogórki kiszone?
Jakie surówki do obiadów proponujecie Państwo dla dziecka, które najchętniej je?
Proszę zaproponować śniadanie dla Waszego dziecka.
Proszę zaproponować zestaw obiadowy dla Waszego dziecka.
Co proponujecie Państwo na podwieczorek dla Waszego dziecka:
Uwagi