Logopedia 28.05.2020

Dzień dobry.
W tym tygodniu 2 gry do ćwiczeń buzi i języka oraz zabawka oddechowa do samodzielnego wykonania- smok zionący ogniem.
1. Gra artykulacyjny chińczyk
Gra oparta o zasady chińczyka, przeznaczona dla 2-4 osób. Do gry, oprócz wydrukowanej planszy, potrzebna będzie kostka i 6-12 pionków w 2-4 kolorach. Gracze mają na celu przejść przez całą planszę swoimi pionkami, ustawiając je na końcu na polach oznaczonych cyframi w kolorach, które odpowiadają kolorowi ich pionków. Gracz przesuwa swój pionek zgodnie ze wskazówkami zegara o tyle pól, ile oczek wylosował na kostce. Za każdym razem po postawieniu pionka na polu naśladuje minę przedstawioną na danym kwadracie.
2. Gra artykulacyjny spiner
Do gry potrzebny będzie spiner. Układamy go na środku koła, a następnie wprowadzamy w ruch. Dziecko ma za zadanie powtórzyć ćwiczenia wykonywane przez kosmitę, którego wskazują ramiona spinnera. Można zaznaczyć pisakiem lub nakleić na jedno ramię naklejkę, która będzie wskaźnikiem. Wtedy kręcimy i wykonujemy pojedynczo ćwiczenia, które wylosujemy. Dodatkowo dziecko może poszukać ćwiczenie wśród kart.
3. Smok zionący ogniem
Potrzebne materiały:
– rolka po papierze toaletowym
– zielona farba, pędzel
– 2 mniejsze i 2 większe pompony/ kulki z kartki/ kulki z waty
– 2 ruchome oczka (można zamiast tego je narysować)
– bibuła
– klej
1. Rolkę po papierze toaletowym malujemy na zielono i pozostawiamy do wyschnięcia.
2. Przyklejamy/rysujemy oczka na większych pomponach.
3. Pomponiki z oczkami przyklejamy z jednej strony rolki a z drugiej strony mniejsze zielone pomponiki jako nozdrza.
4. Bibułę tniemy na wąskie paski.
5. Paseczki bibuły przyklejamy wewnątrz rolki od strony nozdrzy.
6. Smok gotowy! Czas wykonać ognisty smoczy oddech 🙂 Przyłóż go do buzi, weź wdech nosem i mocny wydech ustami.

Logopeda
Katarzyna Gabała