Zadania – logopedia (9.04.2020)

. ARTYKULACYJNA BAJECZKA WIELKANOCNA
Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Języczek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski wsypuje mąkę, cukier i masło (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po podniebieniu w kierunku gardła). Włącza mikser (parskamy wargami) i dokładnie miesza wszystkie składniki (wypychamy językiem raz prawy a raz lewy policzek). Ciasto już się upiekło i pięknie pachnie (wdychamy powietrze nosem i zatrzymujemy je przez chwilę w buzi, nadymając policzki, następnie wypuszczamy powietrze ustami). Pan Języczek właśnie je ozdabia – polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód i w tył), obsypuje rodzynkami (dotykamy językiem każdego górnego zęba od lewej do prawej), orzechami (po kolei dotykamy językiem każdego dolnego zęba).
Pan Języczek robi sałatkę warzywną. Kroi warzywa (kląskamy), dodaje majonezu, miesza, a potem próbuje. Sałatka jest pyszna (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).
Następnie pan Języczek maluje jaja. Robi na nich różne wzorki – kropki (robimy czubkiem języka kropeczki na podniebieniu), kółka (oblizujemy wargi ruchem okrężnym), paski (dotykamy językiem na zmianę prawy i lewy kącik ust), kratkę (dotykamy językiem naprzemiennie zębów dolnych i górnych, następnie prawego i lewego kącika ust). Dmucha, żeby szybciej wyschły (wdychamy powietrze nosem, wydychamy buzią).
Zaplata jeszcze koszyczek wielkanocny (dotykamy na zmianę górnych i dolnych zębów przy szeroko otwartej buzi) i już wszystko do świąt przygotowane. Pan Języczek bardzo się cieszy (uśmiechamy się szeroko), bo może już świętować.
2. KURY I ICH JAJKA
Do każdej kury dopasuj jajeczka z takimi samymi samogłoskami. Wypowiadaj je głośno i wyraźne, zwróć uwagę na sposób ułożenia ust, który pokazany jest na jajkach.
3. PISANKA
Pokoloruj pisankę według kodu.
Logopeda przedszkolny
Katarzyna Gabała